Ardıç Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

ardıc yagı

Modern tıbbın henüz olmadığı dönemlerde kullanılmaya başlanan ve faydaları nedeniyle günümüze kadar kullanılmaya devam eden pek çok bitki mevcut. Her biri farklı sağlık sorunlarına iyi gelen bu bitkiler, çoğu zaman yağları çıkarılarak kullanılır. Ardıç yağı da bu doğrultuda kullanılan bitki yağlarından biri. Kokulu bir ağaç olan ve iğne yaprakları bulunan ardıç ağacının meyvelerinden, yapraklarından ve odunsu kısımlarından elde edilen bu yağ, kelimenin tam anlamıyla şifa kaynağı.

 

Sağlık için pek çok faydası bulunan ardıç yağı üç farklı şekilde kullanılabilir:

  • Dahili Kullanım: Ağız yoluyla kullanım olarak da bilinen bu yöntemde, küp şeker ya da ekmek üzerine 4-5 damla ardıç yağı damlatılarak yenilebilir. Su ile tüketmek isteyenler için de bir su bardağı su içerisine aynı miktarda yağ damlatılarak içilebilir. Ardıç yağının günde 5 damladan daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.
  • Harici Kullanım: Ardıç yağını cilde uygulamak için tercih edilen bu yöntemde, onda bir oranında saf zeytinyağı ile karışım yapılır. Elde edilen karışım nazik hareketlerle uygulama bölgesine masaj yapılarak yedirilir.
  • Burundan Kullanım: Ardıç yağı burun yoluyla da kullanılabilir. Bunun için iki küçük pamuk damlasına ikişer damla bu yağdan damlatılır. Daha sonra da pamuklar burun deliklerine yerleştirilir. 15 dakika boyunca ağız kapalı olarak burundan nefes alınıp verilir. Sonrasında pamuklar çıkarılarak çöpe atılır. Bu uygulama günde iki kez yapılabilir.

ardıc_yagı 

Ardıç Yağı Nerelerde Kullanılır?

 

İlk olarak Orta Çağ’da görülen ardıç ağacı, farklı faydaları nedeniyle günümüze kadar çeşitli amaçlarla kullanılagelmiştir. Günümüzde de bu yağın kullanıldığı çok çeşitli alanlardan söz edilebilir. Sahip olduğu farmakolojik faydalar nedeniyle, ilaç endüstrisi için bu yağ büyük önem arz eder. Çok sayıda ilacın içerisinde yer alan ardıç yağı üzerindeki farmakolojik araştırmalar da bir yandan sürdürülüyor. Ayrıca kozmetik endüstrisi için de bu yağ oldukça değerli. Çeşitli parfümlerin içerisinde koku verici madde olarak tercih edilen ardıç yağı, aynı zamanda kremlerde de sıklıkla yer verilen doğal yağlar arasında bulunmaktadır.

ardıc

Doğal Ardıç Yağının Bilinmeyen Faydaları

 

Farklı şekillerde tüketilebilen doğal ardıç yağı en faydalı doğal yağlar arasında. Az bilinen bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • Vücudun toksinlerden arındırılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca farklı bölgelerde meydana gelen iltihaplanmalarla mücadele eder ve iltihabı söker.
  • Düzenli olarak tüketilen ardıç yağı, kanı temizler. Bu sayede kan yoluyla bulaşabilecek hastalıkları engeller.
  • Kas ve eklemlerde görülen ağrıları dindirir. Özellikle romatizmaya bağlı ağrıların şiddetini azaltmak için kullanılır.
  • İştah açıcı etkisiyle de bilinir. Kilo almak isteyen bireylere bu amaçla tavsiye edilir. Aynı zamanda idrar söktürücü ve böbrekleri temizleyici etkisiyle de bilinir.
  • Saç derisinde bulunan hastalıkları ve kepeklenmeyi tedavi eder. Saç köklerinin beslenmesini sağlayarak daha kısa sürede uzamalarına yardımcı olur.
  • Kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar. Diyabet hastalarının yüksek şeker riskinden korunmalarına yardımcı olur.
  • Gaz birikimini engeller ve biriken gazın çözer. Şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

 

ardıc yagı_faydaları

Ardıç Yağı İçilir Mi?

 Ardıç yağı tüketiminin farklı yolları bulunur. Ağız yoluyla bu yağı almak isteyenler, bu yağı içebilir. Ancak ardıç yağının doğrudan içilmesi tavsiye edilmez. Bir su bardağı içerisine eklenecek 4-5 damla yağ daha kolay içilir. Ayrıca sağlık açısından da bu şekilde tüketilmesi daha doğru olur. Sizler için özenle hazırladığımız ürünlerimizi ana sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nane Yağının Faydaları ve Kullanırken Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir